Lekcja fizyki w 8h

W dn. 17.11.2022 r. uczniowie oddziału 8h na lekcji fizyki, poznając podstawowe wiadomości o prądzie elektrycznym, korzystali z zestawu konstrukcyjnego do montażu z elektrotechniki. Aby lepiej zrozumieć powyższe zagadnienia, razem z nauczycielem fizyki, wykonywali doświadczenia, wykorzystując sprzęt zakupiony w ramach programu Laboratoria Przyszłości. Pracując na tych zestawach, uczniowie mogli dogłębnie poznać tajniki prądu elektrycznego, odnośnie przewodników i izolatorów. Poznali jak zachowują się metale jako przewodniki. Chyba już na zawsze został rozstrzygnięty problem odnośnie tego, czy woda przewodzi prąd, czy nie. Uczniowie budując obwód złożony z baterii i żarówki, przepuszczając prąd przez wodę zaobserwowali, że żarówka nie zaświeciła się. Co innego okazało się, kiedy do tej wody dosypaliśmy soli kuchennej. Żarówka zaświeciła się, czyli powstał elektrolit który jest przewodnikiem prądu. Dużą zagadką było to, czy do ołówka można użyć jako przewodnika prądu. Kiedy w obwód włączyliśmy grafit, okazał się dobrym przewodnikiem. Możliwe było także sprawdzenie praktyczne, jak zachowują się względem przewodnictwa prądu tworzywa sztuczne, minerały i guma, czyli dielektryki.
Nauczyciel fizyki
#LaboratoriaPrzyszłości#LaboratoriaPrzyszlosci