Innowacja matematyczna w klasie 5c „Myśl logicznie, licz praktycznie – odkrywanie matematycznego świata”

W roku szkolnym 2022/2023 klasa 5c będzie rozwijać swoją wiedzę i zainteresowania matematyczne podczas innowacji metodyczno-programowej.

Zajęcia te mają na celu aktywizację uczniów oraz odkrywanie efektywnych  narzędzi rozwiązywania problemów, dzięki którym  uczeń może skoncentrować się na istocie problemu. Rolą nauczyciela jest ukierunkowanie ucznia w osiągnięciu jego celów. Proponowane metody i formy innowacji matematycznej powinny motywować ucznia do samokształcenia oraz uczenia się samodzielności, a co za tym idzie przygotowanie młodzieży do kontynuowania nauki na dalszych etapach edukacyjnych. Innowacja zakłada rozwijanie umiejętności logicznego myślenia, intuicji, wyobraźni, rozumowania i wnioskowania, które są niezbędne w nauce  matematyki. Realizowanie innowacji będzie miało również pozytywny wpływ na wyrabianie systematyczności, pracowitości i wytrwałości uczniów poprzez prowadzenie samodzielnych obserwacji i badań. W celu osiągnięcia założonych celów i aktywizacji uczniów podczas zajęć zostaną zastosowane metody wzbogacone o zabawy, łamigłówki, gry matematyczne i zastosowanie programów komputerowych, m. in. GeoGebra, które pozwolą wizualizować problemy matematyczne szczególnie w planimetrii i stereometrii. Zajęcia zostaną uatrakcyjnione poprzez wykorzystanie narzędzi TIK, takich jak aplikacje: Kahoot czy wordwall.net. Uczestnictwo w zajęciach pozwoli poznać matematykę z innej strony, odkryje przed młodym człowiekiem, że matematyką można się bawić, a sposoby efektywnego uczenia się mogą  sprawić satysfakcję i przynieść wielkie korzyści.

Iwona Kopeć