Kuratoryjny Konkurs Polonistyczny

Zapraszamy do wzięcia udziału w Kuratoryjnym Konkursie Polonistycznym. Etap szkolny odbędzie się 28.10.2022r o godz. 9:00.

TEMAT PRZEWODNI KONKURSU W ROKU SZKOLNYM 2022/2023 I OBOWIĄZUJACE TEKSTY KULTURY
W ogrodzie muz – sztuka bez granic
„Sztuka jest królową wszystkich nauk przekazujących wiedzę wszystkim pokoleniom świata.”
Leonardo da Vinci
Obowiązujący zakres merytoryczny konkursu polonistycznego na poszczególnych etapach dotyczy dzieł literackich, dzieł malarskich, muzyki i filmu, zgodnie z podanym powyżej tematem przewodnim. Na każdym etapie konkursu w arkuszu znaleźć się mogą niewymienione w programie fragmenty tekstu nieliterackiego, o charakterze popularnonaukowym, eseistycznym lub krytycznoliterackim, jak mogą znaleźć się zadania wymagające znajomości lektur obowiązkowych wymienionych w podstawie programowej klas IV-VIII.
Teksty kultury obowiązujące na poszczególnych etapach konkursu:
ETAP I (szkolny)
Erato i Euterpe w rolach głównych, czyli muzyczne tropy kultury
Literatura:
Jan Parandowski, Mitologia, w tym: mit o Orfeuszu i Eurydyce, mit o Apollinie i Marsjaszu, spotkanie Odyseusza z syrenami.
John Ronald Reuen Tolkien, Silmarilion, część Ainulindalë (tłum. dowolne).
Wybrane wiersze Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego, w tym: Ech muzyka, muzyka, Ballada o dwóch siostrach (z poematu Kolczyki Izoldy), Pieśni (także ich wykonania).
Wybrane piosenki Agnieszki Osieckiej, w tym: Oczy tej małej, Małgośka, Komu weselne dzieci, Kochankowie z ulicy Kamiennej (także ich wykonania).
Film:
Green Book, reż. Peter Farrelly, 2018.
Dzieła plastyczne:
John Everett Millais, Niewidoma dziewczyna, ok. 1856.

Proszę o zgłaszanie się do nauczycieli polonistów. Aby wziąć udział w konkursie, należy wypełnić zgodę zawartą w załączniku nr 2: https://konkursy.mscdn.pl/index.php?option=com_content&view=category&layout=blog&id=96&Itemid=472

Nauczyciele poloniści.