Bonfire Night w klasie 4a

Uczniowie klasy 4a pod opieką swoich nauczycielek języka angielskiego: p. Anny Akimowicz oraz p. Pauliny Szczerbickiej poznali tradycje związane ze świętem Bonfire Night.
Bonfire Night (inaczej Guy Fawkes Day) to święto obchodzone w kulturze anglosaskiej celem upamiętnienia dnia, w którym Guy Fawkes zorganizował przedsięwzięcie, zwane przez historyków „spiskiem prochowym”.
Lekcja rozpoczęła się rymowanką „Gunpowder Plot”, która wprowadziła atmosferę tajemniczości i zainteresowania oraz skupiła uwagę uczniów na temacie lekcji. Dzieci powtarzały tekst rymowanki grupowo z podziałem na wersy, co nadało nauce charakter zabawy. Uczniowie obejrzeli film o „Bonfire Night” oraz wykonali karty pracy nawiązujące do wysłuchanych wcześniej informacji. Odbył się też konkurs wiedzy o „Gunpowder Plot”, w którym obie grupy rywalizowały o zwycięstwo. Szczęśliwie, konkurs zakończył się remisem i pokazał, że dzieci zapamiętały mnóstwo nowych faktów oraz słówek. Pod koniec zajęć dzieci wykonały prace plastyczne na czarnym papierze, które przedstawiały fajerwerki.
Dzięki elementom kultury brytyjskiej uczniowie mieli okazję doskonalić umiejętność czytania ze zrozumieniem, słuchania oraz mówienia. Celem lekcji było także wzbudzenie w uczniach ciekawości, otwartości i tolerancji wobec innych kultur. Uczniowie pracowali zarówno indywidulanie, jak i w grupach. Doskonalili zatem także umiejętność współdziałania, wzajemnej pomocy, aktywnej samooceny i szacunku wobec własnej pracy.