Tydzień Edukacji Globalnej

W dniach 16-20 listopada obchodziliśmy Tydzień Edukacji Globalnej (TEG). Jest to coroczna międzynarodowa akcja edukacyjna organizowana w celu zwrócenia uwagi na problemy o charakterze globalnym.
Nasza szkoła włączyła się w działania TEG. Był to czas wspólnej refleksji, która pozwoliła nam lepiej zrozumieć świat, w jakim żyjemy oraz działań, które sprawią, że zaczniemy razem zmieniać go na lepszy dla nas wszystkich.
22 edycja Tygodnia Edukacji Globalnej odbyła się pod hasłem: „To nasz świat. Uczyńmy go lepszym!” Tegoroczne hasło odwołuje się do decyzyjności i sprawczości społeczeństwa.
Klimat się zmienia. Doświadcza tego każdy z nas. Prognozy naukowców mówią, że zmiany te będą się nasilać w kolejnych latach. Nie mamy wpływu na te zjawiska, ale możemy przygotować się na ich występowanie. Co możemy zrobić, aby przystosować do nich nasze otoczenie?
Na te i inne pytania próbowali odpowiedzieć uczniowie wybranych klas naszej szkoły. Przenieśliśmy się w rejon Sahelu, który boryka się z problemami środowiskowymi. Uczniowie scharakteryzowali środowisko przyrodnicze Sahelu, poznali życie tamtejszych mieszkańców, formy gospodarowania w strefie suchej oraz przyczyny pustynnienia. Obejrzeli film poświęcony projektowi „Wielki Zielony Mur”.
Podsumowaniem zajęć było wykonanie pracy plastycznej na temat „A Ty, czujesz klimat?”
Tydzień Edukacji Globalnej za nami, ale uczniowie nieustannie angażują się w różnego rodzaju akcje i programy ekologiczne. Efekty ich prac poznamy wkrótce.

Izabela Śmiałek
nauczyciel geografii