Światowy Dzień Żywności – dzień ludzi głodnych

Dnia 16 października obchodziliśmy Światowy Dzień Żywności, który utworzono w 1945 roku w rocznicę powstania Organizacji Narodów Zjednoczonych do spraw Wyżywienia i Rolnictwa. Celem obchodów Światowego Dnia Żywności jest pogłębianie świadomości opinii publicznej na temat globalnych problemów żywnościowych i wzmocnienie poczucia solidarności w walce z głodem, niedożywieniem i ubóstwem. Obchody tego dnia odbyły się w szkole w poniedziałek (17 października 2016 roku). W dniach 17-21 października podczas lekcji biologii i przyrody odbywały się pogadanki z uczniami, podczas których powstały zasady dotyczące oszczędzania żywności i przyrządzania potraw z artykułów o krótkiej dacie przydatności do spożycia. Poruszane również były tematy Banków Żywności oraz przedświątecznej zbiórki artykułów żywnościowych. Uczniowie klasy 6c podczas zajęć przygotowali plakaty, które mają na celu wzbudzać świadomość całej społeczności szkolnej w temacie głodujących ludzi na całym świecie. Na korytarzach szkolnych zostały rozwieszone gazetki informujące uczniów o problemie głodujących ludzi i skutkach niedożywienia ludności. Został zwieszony również kodeks zachowań konsumenta, który nawołuje do oszczędzania jedzenia co przekłada się na sytuację materialną wielu ludzi cierpiących głód.
Dzień 17 października był w szkole dniem, w którym został zainicjowany europejski program „Eat Responsibly” (Jedzmy odpowiedzialnie) realizowany w szkole w roku szkolnym 2016/2017.

Urszula Mielniczuk
nauczyciel przyrody i biologii