„EKO-UCZEŃ EKO-MIASTO”

Uczniowie Gimnazjum Zespołu Szkół nr 1 w Legionowie rozpoczęli realizację projektu edukacyjnego „Eko-uczeń Eko-miasto”. Projekt ten został zaakceptowany do realizacji w wyniku rozstrzygnięcia konkursu ogłoszonego przez Prezydenta Miasta.
Bodźcem do opracowania projektu, stała się potrzeba rozwijania zainteresowań przyrodniczych uczniów naszego Gimnazjum. Ciekawe i niestereotypowe zadania przewidziane do realizacji, skorelowano z programem nauczania, co umożliwi rozszerzenie zdobytej przez uczniów wiedzy i praktyczne jej zastosowanie w życiu codziennym, a tym samym przyczyni się do podnoszenia ich kompetencji przyrodniczych. Zapoznanie uczniów z podstawowymi metodami praktycznymi i badawczymi, ma zachęcić ich do podejmowania konkretnych działań na rzecz ochrony środowiska. Nabyte przez uczniów umiejętności przekształcone w produkty końcowe, takie jak: prezentacje, blog uczniowski, plakaty i plansze informacyjne, gra edukacyjna, mają propagować ideę przedsiębiorczości i rozwijać umiejętności korzystania z różnych źródeł informacji, pracy w zespole oraz doskonalić umiejętności technologii informatyczno- komunikacyjnych.
Do opracowania projektu skłoniła nas także potrzeba stosowania nowoczesnych metod nauczania i uczenia się, kształtujących kompetencje kluczowe, co z pewnością przyczyni się do zwiększenia motywacji uczniów i uatrakcyjnienia nauki, a także umocnienia związków między edukacją szkolną, a realną problematyką życia codziennego. Celem jest przekonanie uczniów, że każdy powinien przyczyniać się do ochrony środowiska, ponieważ jesteśmy z nim nierozerwalnie związani i od jego stanu zależy zdrowie i życie nasze oraz następnych pokoleń. Uzmysłowienie uczniom, że działania na rzecz ochrony środowiska przynoszą konkretne korzyści zarówno ekologiczne jak i finansowe.
W projekcie założyłyśmy zastosowanie metod pracy o charakterze naukowo-badawczym, wdrażanie nowoczesnych środków dydaktycznych do nauczania przedmiotów przyrodniczych; W ramach zajęć został zaplanowany: piknik naukowy, zajęcia terenowe, lekcje multimedialne, wykorzystanie Szkolnej Platformy Edukacyjnej, warsztaty, oraz jako podsumowanie projektu - gra miejska.
Realizacja projektu odbywa się we współpracy z partnerem zewnętrznym: Stacją Sanitarno – Epidemiologiczną w Legionowie.
Grupą docelową jest zespół 20 osób z klas 2 i 3 gimnazjum.
Czas realizacji projektu przewidziano na rok szkolny 2015/2016.

Ewa Siennicka – nauczyciel chemii i biologii
Izabela Śmiałek – nauczyciel geografii i wiedzy o społeczeństwie