EKO-UCZEŃ EKO-MIASTO – podsumowanie I semestru

W roku szkolnym 2015-2016 uczniowie Gimnazjum Zespołu Szkół nr 1 w Legionowie rozpoczęli realizację projektu edukacyjnego „Eko-uczeń Eko-miasto”, zaakceptowanego do realizacji w wyniku rozstrzygnięcia konkursu ogłoszonego przez Prezydenta Miasta.
Realizacja projektu odbywa się we współpracy z partnerem zewnętrznym: Stacją Sanitarno – Epidemiologiczną w Legionowie.
Uczniowie uczestniczący w projekcie:
- promują ekologiczny styl życia oraz podejmują działania na rzecz ochrony środowiska w najbliższym otoczeniu (dom, szkoła, rówieśnicy),
- rozwijają swoje kompetencje przyrodnicze, poszerzają wiedzę i uczą się jej zastosowania w życiu codziennym, prowadząc w praktyce działania badawcze,
- pracują w zespołach i rozwijają swoją przedsiębiorczość projektując i wykonując plansze, plakaty,
- selektywnie korzystają z różnych źródeł informacji i wykorzystują technologię informacyjno-komunikacyjną prowadząc bloga,
- poznają formy ochrony przyrody i krajobrazu w Polsce.
W I semestrze roku szkolnego 2015-20116 zrealizowaliśmy sześć spotkań:
1. Z czego powinno składać się powietrze?
2. Roślinność i świat zwierzęcy.
3. Co zanieczyszcza glebę i jak ją chronić?
4. Formy ochrony przyrody i krajobrazu w Polsce.
5. Co zanieczyszcza wodę i jak ją chronić?
6. Nasz Bałtyk. Degradacja wód Morza Bałtyckiego.
Uczniowie zaprezentowali wykonane przez siebie plakaty i plansze w formie wystawy. Sporządzili sprawozdania z przeprowadzonych prac badawczych, prowadzili bloga.
W trakcie zajęć, uczniowie kształcili umiejętność pracy zespołowej i dyskusji na temat zagadnień ekologicznych oraz postawę promującą ekologiczny styl życia.
Brali udział w lekcji interaktywnej i uczestniczyli w spotkaniu z przedstawicielem Powiatowej Stacji Sanitarno – Epidemiologicznej w Legionowie.
Realizacja projektu ekologicznego „Eko-uczeń Eko-miasto” przyczynia się do rozwoju u uczniów postaw i umiejętności sprzyjających świadomemu życiu zgodnie z zasadami rozwoju zrównoważonego.
Koordynatorki projektu
Ewa Siennicka i Izabela Śmiałek