EKO-UCZEŃ EKO-MIASTO: Jaki wpływ ma stan środowiska na zdrowie człowieka?

Powietrze, woda, gleba… Czy stan zdrowia człowieka ma z nimi związek?
Na dotychczasowych zajęciach uczestnicy projektu przeprowadzali badania i poszerzali swoje wiadomości na temat zanieczyszczeń i sposobu ochrony powietrza, wody i gleby. Tym razem zastanawiali się, jak otaczające nas zanieczyszczenia wpływają na zdrowie.
Wdychamy powietrze do płuc. Pijemy wodę, zjadamy rośliny i owoce wzrastające na glebie. W naszym jadłospisie znajdują się przeróżne organizmy wodne i lądowe, które w swoich tkankach również mogą kumulować toksyczne substancje.
Uczniowie, korzystając z dostępnych źródeł, analizowali jakimi drogami toksyczne związki mogą dostawać się do organizmu człowieka i jaki mają one wpływ na stan zdrowia. Poszerzali również swoją wiedzę na temat chemicznych składników żywności potrzebnych naszemu organizmowi do prawidłowego funkcjonowania.
Zespoły badawcze wykrywały w próbkach żywności skrobię, glukozę, białko, tłuszcz i wodę. Określały funkcje biologiczne wyżej wymienionych składników oraz witamin i soli mineralnych.
Uczniowie wykorzystają swoją wiedzę do wykonania plakatów, podczas udziału w konkursie zorganizowanym przez koordynatorów projektu, ale co najważniejsze w życiu codziennym, rozpowszechniając ją również wśród swoich bliskich i znajomych.

„Nie każdy musi być ekspertem i znać się na biologii i ekologii, ale każdy powinien być świadomy korzystania z szeregu usług świadczonych przez środowisko przyrodnicze, jak dostarczanie wody pitnej, świeżego powietrza, czy pożywienia, bez których egzystencja ludzka nie byłaby możliwa.” Achim Steiner, dyrektor Programu do spraw Ochrony Środowiska ONZ

Ewa Siennicka

EKO-UCZEŃ EKO-MIASTO