Warsztaty SI dla rodziców

W grudniu odbyły się warsztaty integracji sensorycznej dla rodziców. Spotkanie zorganizowane zostało w ramach poszerzenia pakietu wsparcia rodziców w pracy z dzieckiem z deficytami rozwojowymi. Warsztaty miały na celu zapoznać rodziców z propozycjami ćwiczeń, które mogą dzieci wykonywać w domu, aby wyrównywać deficyty rozwojowe.
Na spotkaniu omówione zostały wybrane deficyty integracji sensorycznej uczniów, z którymi prowadzona jest w szkole terapia SI, np. przetwarzanie wrażeń w obrębie systemu proprioceptywnego i systemu przedsionkowego, dyspraksja rozwojowa, niepewność grawitacyjna. Uwagę poświęcono także zagadnieniu sprawności grafomotorycznej oraz koncentracji uwagi, które mają kluczowe znaczenie podczas nauki w szkole.
Rodzice zostali uwrażliwieni na to, że zasada rozwoju człowieka nakazuje nam kierować się określonymi wytycznymi. Mózg uczy się aktywnie, a najbardziej interesują go nowe rzeczy, dlatego dzieci przede wszystkim powinny się ruszać. Rolą dorosłych jest pobudzać zmysły dzieci, aby dostarczać mózgowi odpowiednią dawkę „pożywienia”.
Jak wspomagać rozwój procesów integracji sensoryczno-motorycznej w warunkach domowych, rodzice naszych uczniów mogli doświadczyć osobiście, poprzez wykonywanie ćwiczeń pokazywanych przez organizatorki. Uczestnicy otrzymali także materiały informacyjne.
Iwona Pastuszak
Joanna Reroń