Wycieczka do Zakopanego

"Góry, nasze góry..."

Nasza ostatnia wycieczka w klasie szóstej rozpoczęła się w dniu 2 czerwca 2008 roku i trwała pięć dni.
Przez całą drogę cieszyliśmy się na myśl o wspólnych chwilach w Zakopanem. Podróż autokarem była męcząca, lecz uśmiech towarzyszył nam do końca.
Odpowiedzialni za nas byli: pani Jolanta Urbańska - nasza wychowawczyni, pani Janina Pietraszkiewicz oraz ks. Mirosław Dobruk. Jak zwykle towarzyszył nam nasz klasowy fotograf pan Paweł Klimaszewski.

Pierwszego dnia zdążyliśmy jedynie zjeść kolację.

Drugiego dnia najpierw byliśmy przy muzeum Kornela Makuszyńskiego i pomniku bohatera jego książki - Koziołku Matołku. Następnie odwiedziliśmy willę "Atma" - dom Karola Szymanowskiego, w którym obecnie mieści się jego muzeum biograficzne. Kolejnie zwiedziliśmy słynny Cmentarz Na Pęksowym Brzyzku. Spoczywają tam osoby takie jak: Kornel Makuszyński, Tytus Chałubiński, Sławomir Marusarz, Władysław Hasior, Stanisław Witkiewicz i wiele innych zasłużonych postaci dla naszej kultury.

Po wyczerpującym zwiedzaniu powędrowaliśmy na Krupówki, gdzie mogliśmy się zrelaksować. Po południu pojechaliśmy do Term Podhalańskich. Tam z kolei mogliśmy pobawić się wspólnie w wodzie.

Trzeci dzień spędziliśmy na poznawaniu tajemnic okolic Zakopanego.
Zobaczyliśmy Sanktuarium Maryjne w Ludźmierzu. Jego historia sięga XIII wieku, a figura Matki Boskiej jest jego rozpoznawalną cechą . Kolejnym przystankiem to Dębno Podhalańskie, gdzie znajduje się drewniany kościółek zbudowany bez jednego gwoździa, a jego polichromie, w stanie pierwotnym, przetrwały ponad 500 lat. W XX wieku nakręcono tam scenę zaślubin słynnego zbójnika, Janosika.

Następną atrakcją było wejście na górę w Czorsztynie oraz podziwianie zamku i zapory w Niedzicy. Po obiedzie wyruszyliśmy kolejką linową na Gubałówkę. Główną atrakcją tego miejsca jest letni tor saneczkowy. Z powrotem zjechaliśmy wyciągiem krzesełkowym z Butorowego Wierchu.

Dzień zakończył się pomyślnie, wynieśliśmy z niego wiele wspaniałych wrażeń i pozytywnych emocji.

Dzień czwarty rozpoczął się wyjątkowo. Tego dnia mieliśmy przyjemność podziwiać Dolinę Kościeliską, która jest częścią Tatrzańskiego Parku Narodowego. Celem wspinaczki było dojście do schroniska. Był to przystanek, w którym mogliśmy złapać oddech. Pod koniec wędrówki wkroczyliśmy w niezwykły Wąwóz Kraków, który zaprowadził nas do Smoczej Jaskini. Tam, aby ją zobaczyć, musieliśmy się wspinać, najpierw po metalowych drabinkach, a następnie asekurując się łańcuchami. To znacznie zwiększyło w nas poziom adrenaliny, ale bawiliśmy się cudownie. W dni tym przebyliśmy około 20 kilometrów, z czego również byliśmy bardzo zadowoleni.

Piątego dnia naszej wycieczki, musieliśmy już wracać do domu. W drodze powrotnej zdążyliśmy jedynie zobaczyć Kraków.

Do Legionowa dojechaliśmy cali i naładowani świeżą energią na nowy tydzień.

Dziękujemy rodzicom i naszej wychowawczyni za zorganizowanie tego wyjazdu.
Wspomnienia z tej wycieczki nie opuszczą nas przez długi czas
.

Uczennice klasy VIc