Owocna wymiana doświadczeń w Zespole Szkół nr 1

W dniu 4 marca w Zespole Szkół nr 1 w Legionowie odbyło się spotkanie pt. „Agresja i przemoc w szkole – zapobieganie i pomoc”.
Spotkanie miało na celu propagowanie i wdrażanie dobrych praktyk w szkołach poprzez wymianę doświadczeń między zaproszonymi gośćmi: delegacjami wszystkich szkół legionowskich oraz przedstawicielami lokalnych służb pomocowych: Policji, Straży Miejskiej, Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej, Ośrodka Pomocy Społecznej, legionowskich Stowarzyszeń.
Tematyka agresji i przemocy wśród dzieci i młodzieży, ze względu na szeroko podejmowane działania szkół i lokalnych insynuacji w tym zakresie, wciąż pozostaje aktualna i ważna. Uczestnicy spotkania wysoko cenili sobie możliwość wymiany informacji, pomysłów, wskazówek oraz zaprezentowania metod radzenia sobie z agresją i przemocą, które okazują się skuteczne.
Podczas spotkania zostały poruszone następujące zagadnienia:
1. Wprowadzenie do tematu Agresji i przemocy w szkole – Ewelina Mikulska, psycholog Zespołu Szkół nr 1.
2. Problem agresji i przemocy w legionowskich szkołach w świetle statystyk policyjnych – asp. Emilia Kuligowska, rzecznik Komendy Powiatowej.
3. Jak poradnia wspomaga rodziców, dzieci i nauczycieli w radzeniu sobie z agresją i przemocą w szkole – Izabella Krawczyk, psycholog oraz Alicja Błaszczuk, psycholog.
4. Idea Wolontariatu i działanie na rzecz innych jako dobra praktyka przeciwdziałania agresji, przemocy wśród młodzieży – Jolanta Urbańska, opiekun Koła Wolontariatu w Gimnazjum.
5. Rola Straży Miejskiej w zapobieganiu agresji i przemocy, działalność profilaktyczna Straży – Adam Nadworski, Zastępca Komendanta Straży Miejskiej.
6. Dni Profilaktyki jako dobra praktyka przeciwdziałania agresji i przemocy w szkole – Ewelina Mikulska, psycholog Zespołu Szkół nr 1.
7. Współpraca z rodzicami uczniów z problemem agresji i przemocy w domu – Krystyna Mazuchowska-Pujdak, Zastępca Prezesa Zarządu stowarzyszenia „Lepsze Dziś”.
8. Metoda Mediacji i negocjacji w pracy z uczniem agresywnym – Małgorzata Marszałek, pedagog Szkoły Podstawowej nr 7.
Spotkanie dało możliwość rozszerzenia wachlarza możliwości, jakie my dorośli możemy stosować w naszym lokalnym środowisku, by zapobiegać agresji i przemocy wśród dzieci i młodzieży, a także skutecznie radzić sobie z nimi.
Wszystkim uczestnikom dziękujemy za udział w spotkaniu.

„Agresja i przemoc w szkole – zapobieganie i pomoc”

ZK