Obchody Dnia Antyużywkowego w ZS1

W czwartek 20 listopada obchodziliśmy Dzień Antyużywkowy w Zespole Szkół nr 1. Tego dnia przypadły również obchody Światowego Dnia Rzucania Palenia, co doskonale pasowało do charakteru działań podejmowanych w szkole tego dnia. Uczniom przyświecało hasło „Zachowaj trzeźwy umysł”. Uczniowie w Dzień Antyużywkowy przyodziali się na biało.

Uczniowie wielu klas Szkoły Podstawowej i Gimnazjum przygotowali gazetki i plakaty, które zaprezentowali w swoich klasach oraz na korytarzach szkolnych.

Szkoła Podstawowa
Uczniowie klas 4-6 Szkoły Podstawowej uczestniczyli w apelu zorganizowanym przez Samorząd Uczniowski oraz uczniów klasy 5e, podczas którego zaprezentowali inscenizację dotyczącą problematyki przemocy i uzależnień oraz pokazali prezentację multimedialną na temat Praw Dziecka.

Uczniowie klasy 2 a wykonali gazetkę "Stop dla wszelkich używek! Uczestniczyli też w pogadance z pielęgniarką na temat "Palenie papierosów - a higiena jamy ustnej". Uczniowie klasy 4a również spotkali się Panią pielęgniarką - uczestniczyli w pogadance na temat uzależnień, przygotowali plakaty i gazetkę związane z tym tematem.

Uczniowie klasy 4c wykonali gazetkę tematyczną dotyczącą wiodących haseł poszczególnych dni: Emilia Trzcińska - o bezpieczeństwie, Andrzej Bebłacz - o przemocy, Maria Bastecka - na temat troski o przyrodę, Adam Zakolski - o używkach, Mateusz Kasprolewicz - o wolontariacie. Uczennica klasy 4c, Karolina Skublicka, przygotowała prezentację multimedialną nt skutków palenia papierosów. Prezentację obejrzeli uczniowie klasy 4c i zaproszeni uczniowie klasy 4a.

Uczniowie klasy 5a: Marcin Laskowski, Ola Młynarczyk, Łukasz Prądzyński i Mateusz Ruciński przygotowali i wygłosili prezentację na temat „Stop używkom”. Natomiast uczniowie klasy 6b stworzyli prezentacje multimedialne oraz przeprowadzili pogadankę dla swoich kolegów z klasy na temat UŻYWKOM MÓWIMY NIE! I zaprezentowali je przed kolegami i koleżankami ze swojej klasy.

Gimnazjum

Uczniowie trzech klas gimnazjum uczestniczyli w zajęciach z psychologiem dotyczących mechanizmu powstawania uzależnienia oraz szkodliwości stosowania używek. Zajęcia wzbogacone zostały krótkim filmem i zakończyły się refleksją, iż uzależnienia okradają ludzi z prawdziwego życia.

Wszystkie klasy drugie gimnazjum uczestniczyły w spotkaniach z członkami wspólnoty AA. Uczniowie byli bardzo zaskoczeni otwartością, z jaką rozmawiali z nimi przybyli goście. Mieli okazję zapoznać się ze specyfiką Ruchu AA, a także dowiedzieć się sporo o życiu i przekonaniach alkoholika oraz narkomana pozostających w trzeźwości: Włodka, Michała, Tomka i Magdy. Spotkania wzbudziły mnóstwo emocji wśród uczniów, którzy słuchali gości z przejęciem, bez komentarza, w kompletnej ciszy. Na koniec uczniowie mieli możliwość zadawania własnych pytań. Wyszli z zajęć z refleksją, iż korzystanie z używek jest przejawem słabości i głupoty ludzi.

Uczennice Weronika Janowska (3c), Aleksandra Dobrzyńska i Paulina Kuchalska (3a) gimnazjum odwiedziły wszystkie klasy gimnazjum oraz kilka klas szkoły podstawowej przedstawiając im „Deklarację przeciwko nałogom” i zachęcając uczniów do jej podpisania – poprzez odciśnięcie odcisku palca. Tak oto powstało wielkie drzewko szczęścia, którego liście stanowią odciski palców.

W dniu antyużywkowym niektóre zajęcia wychowania fizycznego dla chłopców w gimnazjum przebiegały pod hasłem „Sport bez używek, dopalaczy i sterydów”. Oprócz ćwiczeń fizycznych odbywały się pogadanki na temat zasad budowania masy mięśniowej.

Tego dnia uczniowie klasy 3Gb odwiedzili inne klasy, a także pracowników niepedagogicznych szkoły częstując własnoręcznie wypieczonymi babeczkami z hasłami atyużywkowymi, a także rozdając antyużywkowe ulotki.

To był intensywny dzień i na pewno zapamiętamy go na długo!

apel