Wyjazd szkoleniowy członków Koła Wolontariatu

W dniu 28 października 2014 dwudziestu członków Szkolnego Koła Wolontariatu uczestniczyło w szkoleniu „ABC pomocy chorym”. Szkolenie odbywało się w Ośrodku Hospicjum Domowe, działającym przy Zgromadzeniu ojców Marianów w Warszawie.
Przed rozpoczęciem warsztatów uczniowie uroczyście przekazali Ośrodkowi Hospicjum Domowe zebrane w naszej szkole fundusze w ramach akcji „Pola nadziei”.
Nasi uczniowie najpierw spotkali się z dyrektorem Ośrodka, Ks. Andrzejem Dziedziulem, następnie z psychologiem, Magdaleną Wojno, po czym uczestniczyli w warsztatach praktycznych z pielęgniarką, Danutą Cerbst.
Ksiądz Andrzej wprowadził uczniów w tematykę pracy z chorym człowiekiem, a także obalił wiele mylnych wyobrażeń uczniów, co do potrzeb pacjentów. Opowiedział kilka wzruszających historii o podopiecznych Ośrodka uwrażliwiając uczniów na cierpienie chorych. Ksiądz podpowiedział, jak wspomagać chorych w ich rozwoju duchowym.
Psycholog uświadomiła, iż z natury ludzie unikają myślenia o „raku”, ponieważ budzi on negatywne skojarzenia, niemniej jednak uczniowie zobaczyli, że każdy z nich w swoim otoczeniu ma osoby cierpiące na tę chorobę. Pani Magdalena podpowiedziała, jak udzielać pomocy psychologicznej cierpiącym.
Pani Danuta pokazała kilka sposobów, jak radzić sobie z pielęgnacją pacjenta chorego, a także zaprezentowała różne narzędzia i przyrządy, które mogą ułatwić życie pacjentom. Każdy uczeń odbył również ćwiczenia praktyczne związane z przekładaniem pacjenta leżącego.
Tematyka poruszana na szkoleniu wzbudziła wiele emocji w uczniach, niektóre zagadnienia okazały się dość trudne, niemniej jednak każdy z nich stwierdził, że czegoś się nauczył. Z piękną refleksją zostawiła uczniów pani psycholog mówiąc, iż „życiu nie da się dodać dni, ale dniom można dodać życia” . Wszyscy uczniowie otrzymali certyfikaty ukończenia szkolenia.
A oto wypowiedzi niektórych wolontariuszy o szkoleniu:
„Zrozumiałam, że chorzy bardzo potrzebują naszej pomocy i że często są traktowani jak przedmiot. Wiem, że musimy pomagać, bo sami możemy znaleźć się w takiej sytuacji.”
„Nauczyłem się dzisiaj jak obsługiwać się z osobami chorymi. Od teraz wiem, z jakim nastawieniem mam podchodzić do osób chorych.”
„Nauczyłam się, że w chorobie nie jest najgorszy ból, tylko samotność i niezrozumienie. Poznałam różne sprzęty rehabilitacyjne i pomagające chorym w życiu codziennym.”
„Dzięki warsztatom umiem zmieniać pościel chorego. Dowiedziałam się, że trzeba słuchać chorego i wiem, jak z nim rozmawiać, nauczyłam się empatii.”
„Nauczyłem się, jak zachowywać się przy ludziach chorych.”
„Jestem zadowolona z dzisiejszych zajęć, ponieważ uświadomiłam sobie, że ci ludzie chorzy bardzo cierpią.”
„Poznałem wiele sprzętów usprawniających i pomagających w pracy wolontariuszy oraz funkcjonowaniu chorych.”
„Zrozumiałem, że wolontariat nie jest taki łatwy, ale też że jest dużo ulepszeń, które pomagają chorym.”

warsztaty wolontariackie

zk