Coś dla ducha …., czyli mecenat artystyczny Stanisława Augusta Poniatowskiego i ciała – szaleństwa w Centrum Rozrywki Hulakula.

Dnia 28 listopada uczniowie klasy II a gimnazjum wraz z wychowawczynią Jolantą Urbańską oraz panią Agnieszką Wójcikiewicz udali się na wycieczkę do Warszawy. Jej celem było rozwijanie zainteresowań historycznych uczniów, poznanie historii Łazienek Królewskich i zgromadzonych tam zbiorów, zapoznanie z elementami sztuki i architektury oraz uwrażliwianie uczniów na otaczające piękno.
Już w autokarze pani przewodzik zapoznała nas z sytuacją społeczno – polityczną Polski w XVIII wieku. Przybliżyła nam również postać ostatniego elekcyjnego władcy Polski, opowiedziała o słynnych obiadach „ u króla Stasia ” oraz przyczynach i skutkach rozbiorów, w wyniku których Polska na 123 lata straciła niepodległość. W Łazienkach , w Pałacu na Wodzie, wzięliśmy udział w lekcji muzealnej Mecenat artystyczny Stanisława Augusta Poniatowskiego. Podziwialiśmy zgromadzone tam zbiory malarstwa i rzeźby. Następnie odwiedziliśmy Starą Pomarańczarnię, gdzie poznaliśmy historię teatru stanisławowskiego i obejrzeliśmy kolekcję rzeźby królewskiej. W parku podziwialiśmy nie tylko dumnie kroczące pawie, ale przede wszystkim Szkołę Podchorążych, okazy przyrodnicze i wspaniałe budowle.
Następnie udaliśmy się do Hulakula, gdzie przez dwie godziny graliśmy w kręgle. Oczywiście po tych wszystkich emocjach poczuliśmy straszny głód i …, jak obyczaj stary każe… naszą wyprawę zakończyliśmy w KFC.
Wycieczka nam się podobała i z pewnością długo pozostanie w naszych pamięciach.

Uczniowie klasy II a

wycieczka