Wycieczka do Muzeum Powstania Warszawskiego

W dniu 12 października 2012r. uczniowie klasy 6d oraz 6b wraz ze swoimi wychowawczyniami pojechali do Muzeum Powstania Warszawskiego.

Klasy zostały podzielone na grupy i wraz z przewodnikami poszły najpierw na film ,,Miasto Ruin”- Przelot samolotem nad ruinami Warszawy w 1945 roku wykonany w technice 3D.

Następnie zwiedzane były gabloty z bronią z tamtych czasów i pokazywane jak Niemcy zmienili nazwy ulic lub placów podczas wojny. Wielką atrakcją było przejście w ciemności imitacją kanału oraz usłyszenie bicia ,,Serca Warszawy”. Uczniowie zwiedzili starą drukarnię, w której drukowano po kryjomu gazety podczas wojny, dostali dodatkowo kopie oryginalnego dokumentu informującego o rozpoczętej walce zbrojnej o wyzwolenie stolicy. Dodatkową edukacyjną atrakcją stanowiącą pamiątkę pobytu w muzeum były kartki z informacjami np. Pamięć i historia, Początek wojny, Powstanie w sierpniu oraz małe karteczki z kalendarza z datami oznajmującymi ważne wydarzenia.

Uczniowie podstawówki wiedzą już, że pierwsza wojna światowa rozpoczęła się dnia 1 września 1939 roku. Polska została zaatakowana wtedy przez Niemców , którzy zajęli część naszego państwa. A już 17 września 1939 r. do agresji przeciwko Polsce przyczynił się Związek Radziecki. Jego wojska zajęły ziemie Polskie. Całe zwiedzanie muzeum trwało około 3 godzin. Po zwiedzaniu można było zakupić pamiątki oraz wysłuchać nagranych na taśmę opowiadań: Elżbiety Zawadzkiej pseudonim ,,Zo”, Marii Stypułkowskiej-Chojeckiej ,,Kama” Janiny Skiwskiej ,,Janka” Jerzego Wilgata ,,Antoni Morski” oraz Witolda Kieżuna ,,Wypad” co czuli podczas wojny, czego się bali.

Wszystkim uczniom bardzo podobała się wycieczka szkolna przedstawiająca historię Naszej Ojczyzny, o którą walczyli Nasi przodkowie byśmy mieli teraz wolną, niepodległą Polskę.

Muzeum Powstania Warszawskiego