IV Debata Młodzieżowa- "MŁODZI PRZECIW AGRESJI"

W dniu 01.06.2010 r., w godzinach 14.00-16.30 w sali konferencyjnej Urzędu Miasta, odbyła się IV Debata Młodzieżowa, zorganizowana przez Młodzieżowa radę Miasta.
Tematem przewodnim tegorocznej dyskusji plenarnej było hasło „MŁODZI PRZECIW AGRESJI”.

Naszą szkołę reprezentowała dwuosobowa delegacja: Sylwia Pawlonka oraz Anna Szweryn, wraz z opiekunem Samorządu Uczniowskiego p. Małgorzatą Jabłońską.

Podczas debaty uczniowie zastanawiali się, jak można w sposób efektywny reagować na agresję, z którą spotykają się w codziennym życiu.
Pomocne były 4 kluczowe pytania:

1. Z jakimi przejawami agresji stykają się najczęściej uczniowie?
2. Jakie są konsekwencje stosowania agresji?
3. Co może zapobiegać takim zachowaniom?
4. Jak uczniowie mogą przeciwdziałać agresji wśród swoich kolegów i koleżanek? Co lub kto może im w tym pomóc?

Uczestnicy debaty, najpierw w grupach międzyszkolnych wymieniali się refleksjami wynikającymi z wyżej wymienionych pytań. Następnie reprezentanci grup przedstawiali wypracowane stanowisko przed wszystkimi uczestnikami debaty.

Plan debaty został w całości zrealizowany, a podczas jej trwania pojawiło się wiele bardzo ciekawych spostrzeżeń i wniosków. Samorządowcy zaciekle wymieniali argumenty i refleksje na poparcie swoich racji oraz podpowiadali w jaki sposób młodzi mogą w szkole przeciwdziałać agresji.

Dla przedstawicieli Samorządu Uczniowskiego Sp. 1 było to niezwykłym doświadczeniem móc spotkać się z przedstawicielami ważnych struktur miasta, brać czynny udział w debacie oraz wymienić się swoimi spostrzeżeniami na temat agresji z innymi uczniami.

Opiekun Samorządu Uczniowskiego kl. 4-6
Małgorzata Jabłońska