Konkurs pod hasłem: Wychowawca Roku - Cechy idealnego nauczyciela

Informujemy, że rozpoczęła się III edycja gminnego konkursu organizowanego pod patronatem Prezydenta Miasta Legionowo pod hasłem: Wychowawca Roku. Organizatorem szkolnego etapu w/w konkursu jest Samorząd Uczniowski klas IV – VI.

W związku z tym w naszej szkole odbyły się już debaty klasowe na temat cech idealnego wychowawcy – nauczyciela.

Ponadto we wtorek – 16 lutego 2010 roku – przeprowadzona została debata Samorządu Uczniowskiego klas IV – VI z przedstawicielami samorządów klasowych, podczas której wszyscy wspólnie wypracowali profil wychowawcy wymarzonego przez uczniów naszej szkoły – w oparciu o propozycje klas, spośród których wybrano pięć najczęściej powtarzających się cech idealnego wychowawcy – nauczyciela.
A oto one:

Cechy idealnego nauczyciela – wychowawcy

Opracowane przez samorządy klasowe w oparciu o debaty klasowe przeprowadzone na godzinie wychowawczej na temat cech, wartości, pożądanych zachowań, stosunku do uczniów i funkcjonowania w otoczeniu, które – zdaniem uczniów – powinien posiadać idealny nauczyciel - wychowawca

1. Opanowany – panujący nad swoim zachowaniem; swoimi emocjami, spokojny, zrównoważony, nie ulega negatywnym emocjom.

2. Sprawiedliwy – ocenia obiektywnie, tak, jak uczeń na to zasługuje i nie sugeruje się osobistymi względami, nikogo nie faworyzuje, sprawiedliwie rozsądza konflikty, jest bezstronny, na równi traktuje każdego ucznia, postępuje zgodnie z poczuciem etyki.

3. Mądry – wykorzystuje swoją wiedzę i umiejętnie ją przekazuje, umie zainteresować uczniów, potrafiący dobrze doradzić i postąpić w danej sytuacji, umie wybrnąć z trudnych sytuacji.

4. Pomocny – niosący pomoc uczniom w trudnych sytuacjach, chętnie pomaga uczniom w nauce, opiekuńczy, mający czas dla ucznia, by go wysłuchać, umiejący pocieszyć w trudnej sytuacji, rozumie problemy i potrzeby uczniów.

5. Dowcipny – pełen radości, uśmiechnięty, wesoły, czasem opowiada dowcipy, zabawny, z poczuciem humoru, umiejący żartować z uczniami, rozmawiać na każdy temat.

W oparciu o w/w cechy oraz zgodnie z regulaminem szkolnego etapu konkursu każda z klas w dniach od 18 do 23 lutego 2010 roku przeprowadzi tajne głosowanie, dzięki któremu wyłoni potencjalnych kandydatów do tytułu Wychowawca Roku.

Organizator szkolnego etapu konkurs:
Samorząd Uczniowski klas IV - VI

wybór cech idealnego nauczyciela